واترپروف مایع

استفاده از واترپروف مایع به عنوان عایق رطوبتی در انواع سازه ها

واترپروف مایع

واترپروف مایع

واترپروف مایع به صورت یک ماده رقیق در دسترس است و توسط برس یا غلتک به سطح مورد نظر اسپری می شود که در تماس با هوا، یک عایق رطوبتی ضخیم را تشکیل می دهد. مزیت اصلی این محصول کاربرد ساده آن است و پیمانکار می تواند مساحت بیشتری را در عرض یک روز بپوشاند. این واترپروف باید با ضخامت مناسبی استفاده شود، زیرا غشای نازک تر به راحتی می تواند تجزیه گردد.

ویژگی های واترپروف مایع

این محصول عملکردی بهینه شده و همچنین از همه مهمتر یک عایق رطوبتی با طول عمر بالا را تشکیل می دهد. از دیگر ویژگی های واترپروف مایع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای خاصیت کشش
 • دوام بالا
 • انعطاف پذیر
 • مقاوم در برابر سایش
 • مقاومت شیمیایی بالا
 • افزایش مقاومت بتن
 • احتمال نصب موفقیت آمیز آن بسیار بالا است.
 • تا عمق ۲۰ میلی متر نفوذ کرده و یک آب بند محکم را تشکیل می دهد.

بنابراین، در صورت استفاده از این روش می توان در زمان خود صرفه جویی کرد و همچنین نیازی به متوقف کردن کارهای دیگر ندارد، زیرا در صورت استفاده در صبح، تا بعد از ظهر خشک و سفت خواهد شد. این در حالی است که ورق ها و آب بندهای جامد علاوه بر زمان عمل آوری بالا، به تدریج تخریب می شوند.

تشکیل عایق رطوبتی با استفاده از واترپروف مایع یک سطح آب بندی شده با طول عمر بالا را ارائه می دهد. این ماده به تعمیر و نگهداری احتیاج ندارد، بنابراین، یک جایگزین هوشمندانه برای سایر روشهای معمولی است و حتی اگر سطح مورد نظر به مدت ۲۰۰ سال دوام بیاورد، واترپروف اعمال شده روی آن تجزیه نخواهد شد.

کاربرد ها

 1. در بسیاری از کشورها، این غشاء ضد آب روی دیوار های بیرونی اعمال می شود، زیرا در رنگ های مختلف موجود است و با رنگ هر نوع دیواری مطابقت دارد. تقریباً از ۵ گالن غشاء ضد آب (هر گالن ۳.۷۸ لیتر) می توان برای ۳۲۵ متر مربع از سطح بتن استفاده کرد، به این صورت که شما باید یک بار آن را روی سطح مورد نظر پاشیده و بگذارید تا خشک شود و سپس روکش دوم را اعمال کنید.
 2. می توان آن را برای آب بندی پل های بتنی نیز استفاده کرد (واترپروف مایع را می توان با سرعت ۸۰۰ متر مربع در ساعت اعمال نمود).
 3. واترپروف مایع می تواند بر روی پل های فلزی نیز استفاده شود، زیرا از نشت آب در مفاصل جلوگیری کرده و طول عمر پل را افزایش می دهد.
 4. استفاده از این ماده به عنوان عایق رطوبتی نه تنها مانع از ترک خوردگی سطح مورد نظر می شود، بلکه از خوردگی میله های فولادی و اتصالات فلزی نیز جلوگیری خواهد کرد.

آماده سازی سطح برای اعمال واترپروف مایع

 1. سطح مورد نظر باید عاری از هرگونه گرد و خاک یا رطوبت باشد.
 2. هیچ لکه ای اعم از چربی، زباله و… روی سطح وجود نداشته باشد.

  چرا واترپروف مایع مناسب ترین عایق رطوبتی برای سطوح است؟

  • سهولت در استفاده

  این ماد را می توان در کمترین زمان استفاده کرد. بسته به نوع سطح، یک تیم سه نفره می توانند فقط در یک روز ۱۰ هزار متر مربع را آب بندی کنند. این مزیت در فضاهای پیچیده بیشتر به چشم می آید، زیرا واترپروف کردن سطوحی با ورقه ها و لوله های زیاد با استفاده از سایر محصولات مشابه کمی زمانبر است.

  • یکپارچه

  در صورت استفاده از این عایق رطوبتی، هیچ درز و شکافی وجود نخواهد داشت و در مناطقی که در آن ها عایق بندی های جامد تمایل به خرابی دارند، می توان به راحتی از واترپروف مایع استفاده کرد.

  • انعطاف پذیر

  سیستم های ضد آب مایع دارای انعطاف پذیری بالایی هستند و همین ویژگی آن ها را در برابر انبساط و انقباض سطوح مقاوم می کند. بنابراین، ماده عایق حتی تحت شرایط سخت مانند سرمای شدید یا هوای بسیار گرم نیز همچنان خاصیت آب بندی خود را حفظ می کند.

  استفاده از واترپروف مایع برای تمامی سطوح

  1. استفاده از این عایق رطوبتی برای محافظت از بسیاری از سازه های ساختمان ضروری است، زیرا انعطاف پذیر بوده و به راحتی می توان آن را از طریق یک اسپری روی سطوحی مانند بالکن، عرشه فولادی، بتن و سقف های سبز اعمال کرد.
  2. برای درزگیری مخازن آب شهری و جلوگیری از نشتی آن ها نیز از این ماده استفاده می شود.
  3. این نوع واترپروف برای کمک به افزایش طول عمر سازه هایی مانند پارکینگ ها قابل استفاده است.
  4. واترپروف مایع به خوبی برای محافظت از سقف های سبز کار می کند. به طور معمول، سقف های سبز در برابر آبیاری نفوذپذیرهستند و استفاده از این عایق رطوبتی می تواند مقاومت آن ها را در برابر نفوذ آب بالا ببرد. اگر قصد اجرای یک پروژه بام سبز را دارید، حتماً از یک سیستم ضد آب آزمایش شده استفاده کنید، زیرا باید مقاومت آن در برابر ریشه گیاهان بالا باشد تا با نگه داشتن گیاهان آسیب نبیند.
  5. واترپروف مایع بر روی سقف های دفن شده نیز قابل اجرا است. سقف مدفون اغلب بخشی از یک زیرزمین بوده و طبقات ساختمان یا پارکینگ ها نیز ممکن است در لیست سقف های دفن شده دسته بندی شوند. سیستم های عایق برای این المان ها باید دوام بالایی داشته باشند، زیرا انجام تعمیرات روی آن ها کار بسیار دشواری است.
  6. این محصول را می توان برای سقف های معکوس نیز استفاده کرد. برخی از المان ها مانند تراس های پشت بام، جزو سقف های معکوس محسوب می شوند.

  واترپروف مایع، یک عایق رطوبتی بدون نیاز به گرما

  در گذشته، پیمانکاران به دلیل توانایی چسبندگی خوب به لایه های زیرین، از محصولاتی استفاده می کردند که جهت اعمال روی سطوح مختلف نیاز به حرارت داشتند. به همین خاطر مجبور بودند علاوه بر کسب مجوزهای اضافی، مبالغ زیادی را برای کپسول های مخصوص نصب عایق های حرارتی بپردازند. همچنین در هنگام کار سلامتی آن ها در خطر بود. اما امروزه برای بسیاری از پیمانکاران استفاده از عایق های حرارتی دیگر معنایی ندارد و ترجیح می دهند از ماده ای استفاده کنند که علاوه بر ایمنی بالا، سرعت کار آن ها را نیز بهبود ببخشد.

  منبع: عمران مال