انواع کف

انواع کف

انواع کف

انواع کف-وبسایت سیکاس

کف به طور معمول موارد زیر را فراهم می کند:

  • پشتیبانی سازه‎ای برای محتویات اتاق، ساکنان آن و وزن کف خود.
  • مقاومت در برابر عبور رطوبت، گرما و صدا.

کاربرد موردنظر از کف، محل قرارگیری آن، ساختار بقیه ساختمان و پرداخت کف، تعیین می‎کند که کدام یک از گونه‎ها برای یک کاربرد خاص مناسب است.

کف جامد

کف‎های جامد نیاز به نگهداری کمی دارند و کمتر در معرض حرکت هستند. آنها اغلب از این اجزا ساخته می‎شوند: زیر پایه، هاردکور، غشای زد رطوبت، عایق برای محدود کردن انتقال حرارت با زمین، Screed(معمولا از مخلوط ماسه و سیمان تهیه می‎شود تا برای نصب یک کفپوش آماده شود)، رویه‎کاری.

ضخامت لایه‎ها و ترتیب آنها به کاربرد خاص مورد نیاز و شرایط زمین بستگی دارد.

کف چوبی آزاد

کف چوبی آزاد معمولا با استفاده از تیرچه‎های چوبی آزاد از دیوارهای حمال ساخته می‎شود که بعد از آن با تخته‎های کف یا برخی دیگر برای سطح آماده می‎شوند. تیرچه‎ها به طور معمول در کوتاه‎ترین بازه قرار می‎گیرند.

کف بتونی آزاد

ساختمان کف‎های بتونی آزاد شبیه چوب است اما می‎تواند فواصل بیشتری را در بر بگیرد و از ویژگی‎های عایق صوتی بهتری برخوردار است. یک دال مسطح بتن آرمه معمولا به عنوان کف آزاد با مساحت بیش از ۵ متر مقرون به صرفه نیست.

کف آجدار

در کف‎های آجدار به جای تیرهای عمیق با فاصله وسیع، از تیرهای کم عمق یا آج با فاصله باریک استفاده می‎شود. کف‎های آجدار دارای قدرت تحمل و پتانسیل بار بیشتری نسبت به اسلب‎های تخت هستند.

کف گلدان توخالی

این یک کف آجدار در کف درجا با قالب دائمی به شکل گلدان‎های توخالی یا بتونی است. این باعث ایجاد صافی سطح می‎شود که امکان استفاده مستقیم از روکش گچ یا پوشش خشک را فراهم می‎کند. از حفره‎های گلدان می‎توان برای خدمات با قطر کوچک در عمق کلی دال استفاده نمود. رایج‎ترین شکل کف کفپوش یک طرفه است.

کف کاذب (برافراشته)

کف کاذب، کف ایجاد شده در بالای یک دال کف جامد است و یک خلا بین این دو باقی می‎گذارد. کف‎های کاذب معمولا در اداره‎جات و مراکز اطلاعاتی مورد استفاده قرار می‎گیرند که مرتفع هستند.

پلنوم

پلنوم‎ها محفظه هوا یا محفظه‎هایی هستند که بالاتر از سقف‎های آزاد و در شکاف بین سقف و دال کف یا در زیر کف‎های برجسته قرار می‎گیرند. آنها بخشی از سیستم تهویه ساختمان را تشکیل می‎دهند.

کف شناور

کفی است که به لایه زیری آن محکم نشده است. کف‎های شناور در کارهای مرمت و بازسازی معمول هستند و برای بهبود عایق حرارتی یا صوتی کف‎سازی استفاده می‎شوند.

کف (sprung)

از این کف برای فعالیت‎هایی مانند رقص، ورزش‎های داخل سالن استفاده می‎شود که خصوصیات جذب شوک و بازگشت انرژی آن برای کاهش وقوع آسیب‎هایی مطلوب است که ممکن است در اثر ضربه مکرر یا سقوط ایجاد می‎شود.

کف جدا

کف جدا برای محدود‎کردن عبور صدا بین فضاهای بالا و پایین طراحی شده است. در ساختمان‎های مسکونی مورد استفاده قرار می‎گیرد.