رنگ ها و پوشش های محافظ

رنگ ها و پوشش ها

رنگ ها و پوشش های محافظ

رنگ ها و پوشش های محافظ

نقاشی ساختمان علاوه بر ایجاد زیبایی سطوح نهایی بنا، پوشش محافظ مطمئنی را در برابر عوامل مختلف محیطی فراهم می کند. امروزه رنگ آمیزی برای زیبایی ، بهداشت، محافظت، بهبود روشنایی و بهبود شرایط کاری، ایمنی و اقتصادی صورت می گیرد. گروهی از مصالح که به عنوان پوشش های محافظتی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

 رنگ ها، جلاها، لعاب ها، شلاک، لاک ها، مواد رنگ رزی، پرکننده ها و سیلر ها که برای کاربردهای مختلف و مناسب خاص به کار می روند .

انواع رنگ ها و پوشش ها

رنگ ها

 با پیشرفت تکنولوژی، امروزه انواع متنوعی از رنگ ها برای استفاده های خاص در دسترس قرار دارند که از آن جمله اند : رنگ ها الکیدی، امولسیونی، رزینی، متالیک و لومیننت که جای خود را در میان مصالح ساختمانی به خوبی باز کرده اند .

 علم تهیه رنگ ها امروزه وسعت علم شیمی است در زیر تنها نکات عمده عمده برای محافظت مصالح ساختمانی بیان می شود .

 –  آستر

 قبل از نقاشی بر روی سطوح نهایی، اجرای یک لایه پوشش اولیه تحت عنوان آستر یا پرایمر که موجب چسبندگی خوب بین رنگ مورد نظر و مصالح و محافظت آن می شود، الزامی است. انتخاب آستر بر اساس نوع مصالح زیرین و شرایط محیطی متغیر است . پرایمر مصالح مختلف به شرح زیر می باشد :

 * سطوح آلومینیومی : پرایمر کرومات (باید از مصرف این رنگ ها روی آستر سربی خودداری کرد) .

 * سطوح مسی : نیازی به پرایمر ندارد .

 * سطوح گالوانیزه : این سطوح اگر قبلأ با اسید استیک رقیق شسته شده باشند هر نوع پرایمری برای آن مناسب است . در غیر این صورت استفاده از پرایمر مخصوص سطوح گالوانیزه الزامی است .

 * سطوح فولادی : در شرایط مختلف آستر های متفاوتی به کار برده می شوند :

 ۱: در شرایط عادی پرایمرهای اولئورزینی حاوی سیلیکون سرب قلیایی، کرومات، اکسید آهن، دی اکسید تیتانیوم و فسفیت سرب قلیایی.

 ۲: در شرایط جوی شدید، پرایمر الکید عادی محتوی سرنج .

 ۳: در شرایط ویژه شیمیایی، تعریق یا بخار شدید: پرایمر اپوکسی (ویژه فلزات) حاوی سرنج .

 * سطوح پنبه کوهی – سیمان : پرایمر ضد قلیا مانند پرایمرهای حاوی لاستیک مصنوعی

 * سطوح قیر و قیر اندود : پرایمر آلومینیومی آماده مصرف یا سیلر از نوع امولسیون لاتکس، استفاده از شلاک موجب پدید آمدن لایه شکننده ای می گردد و ممکن است مانع از چسبیدن قشرهای بعدی بشود .

 * سطوح بتنی پایین تر از رقوم طبیعی : پس از عایق کاری مناسب، پرایمر از نوع رنگ های ضد قلیایی لاستیک کلره شده .

 * بلوک بتنی : بلوک از نوع عاری از مواد قلیایی : پرایمر از نوع لاتکس فیلر و از نوع قلیایی : پرایمر ضد قلیا

 * سطوح اندود سیمانی : محیط قلیایی، پرایمر ضد قلیا لاستیک مصنوعی و در محیط عاری از مواد قلیایی : سیلر لاتکس امولسیونی با یک سیلر پرایمر اولئورزینی .

 * سطوح چوبی : بسته به نوع چوب و نمای نهایی مورد نظر بسیار متنوع است.

 * سطوح آجر و سنگ : برای محافظت در برابر نفوذ رطوبت و حفظ نمای آن ، پرایمر سیلکون شفاف .

 – انواع رنگ ها

 * رنگ های روغنی : این رنگ ها از مخلوط مواد مختلفی از جمله بدنه رنگ، مواد پر حجم کننده، حامل، رقیق کننده، خشک کننده و مواد افزودنی ویژه به منظور ایجاد کیفیت های مناسب تهیه می شوند .

 رنگ های روغنی مورد مصرف در ساختمان نباید از مواد سمی ( مانند ترکیبات سرب) تهیه شوند. بعد از مصرف و در حین اجرا بر روی سلامت افراد تأثیرات منفی نگذارند ؛

 در برابر آب و رطوبت پایدار باشند، دارای رنگ یک دست و پوشش مناسبی باشند .

 * رنگ های الکیدی : مقاومت کمی در برابر قلیا ها دارند ولی در برابر آب بسیار مقاومند. از رزین های الکیدی به عنوان اصلاح کننده رنگ های دیگر استفاده می شود .

 این رنگ ها با دوامترند و چسبندگی مناسبی با سطوح دارند .

 * رنگ های امولسیونی رزینی : یا لاتکس رنگ هایی هستند که حامل آنها امولسیون رزینی است. رقیق کننده در آنها آب است. این رنگ ها را بر روی سطوح براق نمی توان به کار برد و در حین مصرف باید از منجمد شدن آن جلوگیری کرد .

 * رنگ های لومیننت (شبرنگ) : این رنگ ها حاوی مواد فسفر سنت یا فلورسنت هستند که از خود نور ساطع می کنند. مصرف آنها بیشتر در بیمارستان ها، مدارس، کارخانه  و هتل هاست. از این رنگ ها برای علائم اخطار و بازدارنده یا موانع استفاده می شود .

 * رنگ های قیری و قطرانی : این رنگ ها که به صورت امولسیون یا محلول تهیه می شوند مزایا و معایب چسبنده های سیاه را به همراه دارند. قشر نازک روکش آنها مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارد ولی در برابر شرایط محیطی تأثیر پذیر است. از آنها برای روکش لوله های تأسیساتی زیرزمین استفاده می شود .

 * رنگ های ضدآتش : این رنگ ها که از گسترش اتش جلوگیری می کنند معمولأ در هنگام تماس با آتش، بخار آب و یا گاز، انیدرید کربنیک از خود متصاعد می کنند. بعضی از آنها پس از بروز آتش سوزی متورم شده و عایق حرارتی می شوند .

 * رنگ های پلی استر اپوکسی : این رنگ ها با مقاومت مناسب در برابر محیط های شیمیایی و رطوبت در کارخانه ها و آزمایشگاه ها مصرف می شوند. به علت چسبندگی فوق العاده آنها، در محیط های آموزشی، کریدورها و همچنین آشپزخانه ها نیز  از رنگ های پلی استر اپوکسی استفاده می شود .

 – جلاها

 جلاها روکش هایی هستند به شکل مایع کم و بیش شفاف که مانند رنگ ها به منظور پوشش محافظ سطوح به کار می روند. ضمن اینکه سطح زیرین کار را نشان می دهند، تلألو و ظاهر براقی نیز به آن می بخشند. جلاها به سه دسته رزین طبیعی، رزین طبیعی اصلاح شده و رزین مصنوعی تقسیم می شوند. بسیاری از جلاهای رزین ساخته شده با رزین پلاستیکی وقتی بهترین خواص را از خود بروز می دهند که پخته شده باشند .

 – لعاب ها

 هنگامی که رنگینه ای به یک جلا اضافه گردد لعاب به دست می آید. هر نوع جلایی قابلیت تبدیل به لعاب را دارد و دوام آن بستگی به کیفیت رنگینه دارد. لعاب ها قدرت پوشش زیادی ندارند و برای اخذ نتیجه بهتر یک قشر آستر کدر مورد نیاز است. لعاب های پخته ای که با رزین های مصنوعی ساخته می شوند بر روی بسیاری از لوازم خانگی، انواع پنل های نما، بام پوش های خارجی آلومینیومی و مصالح تزئینی داخلی و خارجی به کار می روند .

 – شلاک ها

 شلاک تنها پوشش مایعی محافظتی است که دارای رزین حیوانی است. این رزین محصول ترشح یک حشره هندی به نام “لاک” است که به سرعت خشک می شود، کاربرد آن آسان است و فیلم کشسان محکمی بر روی چوب، فلز، شیشه، چوب پنبه و چرم به وجود می آورد. شلاک در زیر نور قوی آفتاب بی رنگ می شود و آب های حاوی قلیا سبب سفید شدن و نرم شدن آن می گردند .

 – لاک ها

 هدف از تولید لاک ها جانشینی آن با جلا برای پوشش های شفاف است.  امروزه گروه وسیعی از لاک های شفاف و رنگی که خواص متنوعی دارند برای کاربرد های مختلف تولید می شوند .

 – فیلرها

 فیلرها موادی هستند که در قشر نهایی سطح چوب ( به ویژه چوب هایی که دارای رگه های باز هستند) به منظور پر کردن حفره ها و آماده کردن سطح صاف و یک نواخت برای جلا دادن یا لاک زدن و نیز برای رساندن رنگ به حفره های چوب و وضوح رگه ها به کار می روند. فیلرها به دو صورت خمیری برای چوب های رگه باز و فیلرهای مایع برای چوب های رگه بسته به مصرف می رسند .

 – سیلرها

 سیلرها با هدف پر کردن منافذ چوب به منظور جلوگیری از جذب مواد قشر بعدی به آن، به کار می رود. سیلر ممکن است روی چوب سخت که صاف و سمباده خورده است و یا روی چوبی که مواد رنگرزی و یا فیلر خورده به کار رود .

 سیلر در فیلر نفوذ می کند. با مواد رنگرزی مخلوط می شود، رگه های چوب را محکم می کند، بنابراین سمباده زدنی را آسان تر می نماید و بالاخره بین چوب و لایه های رنگ چسبندگی ایجاد می کند .

 انتخاب نوع سیلر بستگی به نوع سطح کار نهایی خواهد داشت. شلاک به عنوان سیلر مصرف می شود ولی امکان بروز ترک خوردگی در لایه های ضخیم نهایی وجود دارد، سیلر لاکی معمول ترین مصرف در زیر روکاری با لاک را دارد .

انتخاب رنگ و پوشش محافظتی

 همان گونه که پیداست پوشش های محافظتی دارای تنوع بسیار زیادی هستند که بر اساس نوع مصرف، زیر ساخت و شرایط محیطی و نمای نهایی مورد انتظار، انتخاب و به کار می روند. در هنگام مصرف هر نوع پوششی باید به شیوه مصرف آن به دقت عمل شود .

 حمل و نقل و نگهداری

 بارگیری، حمل و باراندازی مواد رنگی به نحوی انجام شود که کوچک ترین صدمه ای به بسته بندی آنها وارد نشود انواع مختلف آنها باید به صورت جداگانه و در انبارهای سر پوشیده و تمیز و عاری از مواد مضر، آب و یخ و برف نگهداری شود .

 تهویه هوا در انبار و احتراز در نگهداری مواد آتش زا در کنار آنها الزامی است. پیش بینی ادوات اطفای حریق در انبار ضروری است همچنین از هجوم موجودات انگلی به بعضی رنگ دانه های مستعد باید جلوگیری کرد. در هنگام کار با پوشش هایی که خود قابل اشتعال هستند باید پیش بینی های لازم جهت جلوگیری از آتش سوزی به عمل آید.

 همچنین استفاده از البسه و ماسک مخصوص در هنگام استفاده از این مواد شیمیایی ضروری است .

 توصیه هایی برای انتخاب مصالح هماهنگ با طراحی پایدار

 * برای کارهای عمومی داخل و خارج ساختمان، از رنگ های آبی، بدون یا با میزان اندک مواد آلی فرار (کمتر از ۱۰ گرم در لیتر برای داخل بنا، و کمتر از ۵۰ گرم در لیتر برای خارج) لاتکس برای زیر سازی و نقاشی استفاده کنید. رنگ های آبی عمومأ حاوی مقدار اندکی حلال مانند ضدیخ (گلایکول) و الکل هستند. مواد الی فرار در رنگ های لاتکس کمتر از سایر رنگ ها می باشد .

 * رنگ هایی را که هیچ گونه ماده مضر ندارند انتخاب کنید. تارنمای استانداردهای “مهر سبز” را برای موادی که باید از آنها اجتناب کرد را ملاحظه کنید .

 * در صورت امکان در داخل ساختمان رنگ های طبیعی را جانشین رنگ های متداول کنید و به دستور العمل تولید کننده دقت نمایید، کازئین از این دسته رنگ هاست که از پروتئین شیر خوراکی تولید می شود .

 * از رنگ های با پایه حلال (الکیدی) فقط در صورت لزوم استفاده کنید، مثلأ در مکان هایی که مقاومت زیاد در برابر شرایط محیطی مورد نظر است. در مشخصات فنی حداکثر میزان مواد آلی فرار را ۲۵۰ گرم در لیتر تصریح کنید. همچنین قید کنید که رنگ های با پایه حلال نباید بیش از یک درصد وزنی هیدروکربن های خوشبو کننده به همراه داشته باشند .

 * از انواع مرغوب رنگ های اکریلیک که مواد آلی فرار کمتری دارند استفاده کنید. کیفیت آنها معمولأ از رنگ های الکیدی از نظر دوام و مقاومت در برابر سایش برتری دارد . آنها از رنگ های الکیدی گران ترند، گرچه ارزش دوره عمر آنها کمتر است .

 * رنگ از اهمیت زیادی برخوردار نیست با زیرسازی و روسازیی های که با پنجاه تا صد درصد بازیابی شده اند نقاشی کنید. انتخاب این نوع رنگ ها باید با احتیاط صورت پذیرد چرا که معمولأ آنها از نوع با پایه حلال هستند و مقدار زیاد مواد آلی فرار به همراه دارند .

رنگ چوب و وارنیش ها

 * از رنگ های چوب آبی با مواد آلی فرار اندک در انواع شفاف و غیر شفاف استفاده کنید. گذشته از کمتر سمی بودن آنها در زمان کمتری خشک می شوند بنابراین جریان کار را سرعت می بخشد .

 * از رنگ ها و وارنیش هایی که بدون استفاده از مواد پتروشیمیایی تهیه شده اند، استفاده کنید. بسیاری از این مواد از روغن های طبیعی حاصل از مرکبات تهیه می شوند .

منبع:بلاگ فا