برای پوشش آشپزخانه فرش بهتر است یا سرامیک؟

برای پوشش آشپزخانه فرش بهتر است یا سرامیک؟-وبسایت سیکاس

یکی از سوالاتی که دانستن جواب آن برای خانم های خانه دار بسیار حیاتی و مهم است این می باشد که: “برای کف آشپزخانه خود از سرامیک استفاده کنم یا یک فرش زیبا برای آشپزخانه بخرم؟”

در ادامه این مطلب و نکات بسیار مهمی که در این خصوص باید به یاد داشته باشید را برای شما و توضیح خواهیم داد، پس اگر قصد دارید یک آشپزخانه سالم و اصولی و زیبا داشته باشید با دقت بخوانید.

چرا استفاده از فرش برای کف آشپزخانه، انتخاب مورد علاقه خانم هاست؟

این روزها ر استفاده ترین مصالح برای کف آشپزخانه ها سنگ، کاشی و سرامیک است. ولی استفاده از مصالحی مانند سرامیک کف آشپزخانه به دلیل سخت بودن باعث می شود که خانم ها در این محیط کمی احساس ناراحتی کنند. چرا که آشپزخانه یکی از مکان هایی است که برخی خانم ها برای تهیه غذا زمان زیادی را در آنجا سپری می کنند و همین موضوع باعث می شود که فشار زیادی روی پاها، کمر و گردن خود وارد کنند. در چنین شرایطی پهن کردن فرش و قالیچه بر روی کف آشپزخانه باعث می شود که فشار کمتری را احساس کنید و به اصطلاح راحتتر باشید. ولی استفاده از قالیچه یا فرش برای کف آشپزخانه می تواند مشکلات زیادی برای شما ایجاد کند که در ادامه به صحبت در مورد آن می پردازیم.

برای پوشش آشپزخانه فرش بهتر است یا سرامیک؟-وبسایت سیکاس

چرا فرش برای پوشاندن کف آشپزخانه مناسب نیست؟

لا به لای تار و پود های فرشی که شما کف آشپزخانه خود پهن کرده اید یک مکان مناسب و گرم و نرم برای باکتری هاست. از طرفی فرش آشپزخانه همیشه دستخوش کثیف شدن است، مواردی مانند: “ریختن آب، چپ شدن ظرف خورشت روی فرش، ریختن غذای کودک بر روی فرش و از همه بد تر ریختن تخم مرغ که باعث می شود تا چند روز شما از بوی زخمش در عذاب باشید” شاید بگویید: “خب، مشکلی نیست! فرش را تمیز می کنیم.” در این حالت شما کمی اغراق کرده اید، چرا که نمی توان فرش را در آشپزخانه تمیز نگه داشت و در صورت کثیف شدن اقدام به  شستشوی آن بکنید. دلیل این موضوع هم بسیار ساده است، هیچ کس نمی تواند به محض کثیف شدن فرش آن را بشوید، چرا که پروسه  شستشو فرش بسیار سخت و پیچیده است و زمان و زحمت زیادی می طلبد. همین موضوع باعث می شود که شما ناخواسته یک محل بسیار مناسب برای زندگی باکتری ها و میکروب ها درست کرده اید، آن هم کجا؟؟ درست همانجایی که هر روز غذای خود را آماده می کنید.
بدترین راه حل برای این مشکل این است که شما توجیه های بهداشتی برای قالب بیاورید و بعه عنوان مثال بگویید: “حواسم هست که چیزی روی فرش نریزد یا با شامپو فرش می شویم”. در ادامه این مطلب یکی از بهترین راه حل ها که باعث می شود شما تا مدت بسیار طولانی با خیالی راحت از دست کثیفی ها آشپزی کنید و کمتر احساس خستگی کنید.

سرامیک کف آشپزخانه، بهترین انتخاب برای پوشاندن کف آشپزخانه

شاید بگویید که استفاده از سرامیک گزینه مناسبی برای کف آشپزخانه نیست و سخت بودن کف آن مرا اذیت خواهد کرد، ولی سخت بودن سرامیک ها یک مسئله است که شما می توانید به  راحتی آنرا پوشش دهید. به عنوان مثال شما می توانید از دمپایی های مخصوص و طبی استفاده کنید که مطمعنا از فرش بهتر هستند و احساس بهتری به شما می دهند.
از طرفی شما در زمان آشپزی و حضور در آشپزخانه در قسمت های خاصی ایستاده اید یا فعالیت دارید و از آنجایی که شما صرفا در این قسمت ها فعالیت دارید می توانید یک کفپوش، محدود به آن قسمت تهیه نمایید، البته دقت داشته باشید که استفاده از فرش و قالیچه در چنین فضایی دوباره غیر عاقلانه است. بهترین گزینه برای شما استفاده از کفپوش های پلیمری قابل شستشو هستند.

برای پوشش آشپزخانه فرش بهتر است یا سرامیک؟-وبسایت سیکاس

استفاده از سرامیک برای کف آشپزخانه چه مزایایی دارد؟

سرامیک کف آشپزخانه علاوه بر عمر بالاتری که از سایر کفپوش ها دارد، به دلیل پوشش سخت خود از نفوظ رطوبت و باکتری ها و سایر آلودگی ها در خود جلوگیری می کند. همین سختی و شفافیت سرامیک کف آشپزخانه به  شما کمک می کند که آلودگی ها و کثیفی ها را بر روی سطح آشپزخانه خود بهتر ببینید و نسبت به  طرف کردن آنها اقدام کنید و به  این صورت آشپزخنه بهداشتی تر و تمیز تری داشته باشید.
از طرفی استفاده از سرامیک از سایر نمونه های کفپوش ها به قطع بهتر است، چرا که هیچ گونه تخلخل و درزی نیست که باعث شود نفوظ آب، رطوبت و یا باکتری ها در آنها صورت بگیرد، همچنین این کف پوش ها در اثر رفت و آمد و به طور کلی گذر زمان دچار تغییر می شوند و استهلاک بالاتری نسبت به  سرامیک کف آشپزخانه دارند

منبع : کاشیران